Planujesz umówić się na sesję rodzinną do swojego ulubionego fotografa, ale z tyłu głowy męczą Cię pytania typu: jak się przygotować, żeby wyszło idealnie, nie wiem, czy się otworzę przed fotografem na tyle, aby sesja wyszła naturalnie, nie wiem, czy dzieci będą chciały współpracować... i tak dalej. Mnóstwo wątpliwości oraz niepewność powodują, że jednak odpuszczasz i plany o cudownej sesji dla Twojej rodziny pozostają tylko niespełnionym marzeniem.

Przed Tobą krótki poradnik na temat tego jak przygotować się do sesji lifestyle w moim wykonaniu. Poznasz odpowiedzi na najczęstsze pytania, jakie pojawiają się przed sesją.

Przekonasz się również co do kwestii, że sesja to pewna forma zabawy, z której Ty oraz Twoja rodzina wychodzicie z uśmiechem, a ja z mnóstwem fantastycznych ujęć!

Poradnik jest napisany w formie: pytanie – odpowiedź.

Mam nadzieję, że wszystko to, co tutaj przeczytasz, będzie dla Ciebie inspiracją do działania i już zupełnie bez obaw zdecydujesz się umówić na swoją pierwszą rodzinną sesję!

Zaczynamy!

Jak ja się otworzę przed Tobą? Przecież jesteś dla naszej rodziny zupełnie obcą osobą? A nasze dzieci? One na pewno będą się wstydzić i co za tym idzie, nie będą chciały współpracować...

Nasze spotkanie zawsze zaczynam od rozmowy zarówno z Tobą, z Twoim partnerem, jak i próbuję zbudować relację z Twoimi dziećmi oraz tym samym przełamać pierwszą barierę niechęci czy zawstydzenia, bo pamiętajmy, że nie każde dziecko jest odważne i otwarte w stosunku do nowo poznanych osób.

Gwarantuje Ci, że nie będzie sztywno i nie będziecie czuć skrępowania! Nie pozwolę na to w moim towarzystwie! Jak niechcący zagłuszę Cię swoim śmiechem, to z góry przepraszam, ale tak już mam, że lubię się głośno śmiać i żartować ;) Myślę, że zdobywam tym samym swoje zaufanie dzieci oraz sympatię dorosłych.

Jestem pewna, że będziemy mieli mnóstwo wspólnych tematów do rozmów. Ja to wiem, że przyciągam do siebie ludzi, z którymi często nadajemy na tych samych falach, dzięki czemu współpraca na sesji przebiega niezwykle sympatycznie!

Spędzimy miło czas rozmawiając, spacerując, a ja w międzyczasie będę wykorzystywać każdy sprzyjający moment na to, aby wykonać dla Ciebie i dla Twojej rodziny najcudowniejszą fotograficzną pamiątkę!

Ale ja nie potrafię pozować... gdy staję przed obiektywem to czuję skrępowanie.

Uwaga, bo teraz mogę Cię zaskoczyć! Podczas sesji lifestyle nie musisz pozować i uśmiechać się na zawołanie!

Owszem... wykonuję również standardowe ujęcia tzw. do ramki, gdzie wszyscy patrzycie w obiektyw. Podpowiadam wtedy jaka pozę najlepiej przyjąć, co zrobić z rękami, gdzie patrzeć itp.

Cała reszta zdjęć powstaje podczas zabaw, które polubisz zarówno Ty, Twój partner, jak i Twoje dzieci. Wspólnie się troszkę pośmiejemy, powygłupiamy, a wszystko po to, abym mogła wydobyć z Was to, co najcudowniejsze, czyli naturalne emocje, pokazać Waszą bliskość oraz pokazać to, jaką jesteście wspaniałą zgraną rodziną!

Pomiędzy - na zdjęciach, jakie ode mnie otrzymacie, będą przeplatać się również ujęcia detali rączek, nóżek, buziek oraz czułych gestów, jakimi się wzajemnie obdarzacie, a które nie umkną mojemu bystremu oku i zostaną dla Was zapamiętane już na zawsze!

Nie wiem, w co się ubrać na sesję... Skompletowanie garderoby dla całej rodziny wydaje się być trudne, a zależy mi na tym, abyśmy wyglądali dobrze na zdjęciach.

To jak będzie wyglądać garderoba sesyjna Twojej rodziny to bardzo ważna kwestia! Dlatego potraktuj to jako priorytet, jeżeli chodzi o przygotowanie do sesji.

Moja rada jest taka: nie ubierajcie się jednakowo, a dobierajcie kolory ubrań tak, aby tworzyły one spójną całość.

Kopalnią inspiracji, jeżeli chodzi ogólnie o ubiór, jego kolorystykę, odpowiednie łączenie kolorów jest według mnie www.pinterest.com.

Znajdziesz tam gotowe stylizacje dla całej rodziny, co pomoże Ci pobudzić wyobraźnie oraz zainspirować się, jeżeli chodzi o dobranie odpowiedniego ubrania na sesję.

Oczywiście na każdym etapie służę swoją pomocą. Nie krępuj się do mnie napisać z zapytaniem typu: „Czy ta bluzka pasuje do tych spodni?”

Bardzo zależy mi na tym, abyście czuli się pięknie i wyglądali pięknie! :)

Jedyne czego należy unikać to mocno jaskrawych kolorów, dużych grafik czy napisów na ubraniach, ponieważ nie chcę, aby coś, co jest dla mnie najważniejsze – czyli emocje, uśmiechy, radość – znalazły się na drugim planie. Nie może ich przygasić np. „Psi Patrol” na ubranku dziecka, czy ogromny znaczek „Adidas” na koszulce taty.

Kurcze, a skąd te rozbieżne pory sesji? Raz o poranku, innym razem znowu późnym popołudniem tuż przed zachodem. Jakie to ma znaczenie?

Sesje domowe zawsze staram się umawiać w godzinach dopołudniowych. Mam wtedy pewność, że we wnętrzach Waszego domu będą panowały odpowiednie warunki oświetleniowe, co znacznie ułatwi mi pracę.

Na sesję późnym popołudniem umawiamy się zwykle w porze letniej, gdy spotykamy się w plenerze. Słonko jest już wtedy nisko, a ciepłe barwy zachodu powodują, że zdjęcia wyglądają, jak by były muśnięte odrobinką magii.

W pochmurny dzień pora sesji zupełnie nie ma znaczenia, ale tego nie da się przewidzieć jaka pogoda trafi nam się w dniu naszego umówionego spotkania.

Jeżeli masz małe dzieci, które potrzebują jeszcze drzemki w ciągu dnia, to zadbaj o to, aby na sesji były wyspane i w dobrym humorze.

A taka sesja to długo trwa?

Wszystko zależy od uczestników sesji, a w szczególności od tych najmłodszych. To właśnie dzieci dyktują przebieg i czas trwania sesji, a ja tylko za nimi podążam.

Nie naciskam, nie zmuszam do zrobienia czegoś wbrew dziecku.

Nie robię zdjęć za wszelką cenę, aby wycisnąć z Was wszystkie soki. Po sesji w moim towarzystwie macie być pełni energii i pozytywnych emocji z ochotą na jeszcze, a nie zmęczeni i wyczerpani.

Czas zupełnie nas nie ogranicza. Sesja rodzinna nie przebiega od – do. Ja wiem, kiedy mam wystarczającą ilość materiału i na tyle różnorodnych ujęć, aby już zakończyć sesję. Nie musisz się też martwić o zbyt długi czas trwania. 2 godzinki to jest taki maks.

Takie spotkanie podczas sesji ma być dla Was przede wszystkim wspaniałą przygodą, którą będziecie wspominać z uśmiechem na twarzy. A co za tym idzie będziecie z przyjemnością polecać innym lifestylowe sesje rodzinne!